Zespół Szkolno - Przedszkolny w Krynicach

Krynice 9, 22-610 Krynice

tel. 84 663 02 15
fax. 84 663 02 33

NIP 921-17-06-463

zskrynice@wp.pl

Nie dali ziemi skąd ich ród

bch 19 smMsza święta, apel poległych i uroczysta akademia, połączona z podsumowaniem patriotycznego konkursu złożyły się na program obchodów 76. rocznicy Bitwy pod Zaborecznem. W sobotę 2 grudnia pamięć ofiar uczcili przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz państwowych i samorządowych, a także młodzież szkolna i mieszkańcy gminy Krynice.

Liczne delegacje pocztów sztandarowych i pozostali uczestnicy obchodów zebrali się na placu przy urzędzie gminy, skąd w asyście wojskowej kompanii honorowej i orkiestry dętej przeszli na mszę świętą do kościoła parafialnego. Po eucharystii w intencji poległych partyzantów, której przewodniczył ksiądz kanonik pułkownik Bogusław Romankiewicz z Zamościa, przy Pomniku Batalionów Chłopskich odbył się apel poległych, a poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Dalsza część obchodów, zgodnie z tradycją, odbyła się w Szkole Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Krynicach, gdzie o wydarzeniach sprzed 76 lat mówili m.in. posłowie - Sławomir Zawiślak i Tomasz Zieliński oraz wójt gminy Krynice Jacek Wiśniewski.

bch 19 sm4Do wydarzeń z lutego 1943 roku nawiązali również uczniowie, którzy przygotowali montaż słowno-muzyczny pod tytułem "Nie dali ziemi skąd ich ród". - Była to swoista lekcja historii w formie wielopokoleniowej rozmowy o II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem wysiedleń na Zamojszczyźnie. Prezentację tekstów uzupełniły znane piosenki partyzanckie i wojenne, w tym współczesne utwory na przykład "Miasto 44" - relacjonują organizatorzy. Podczas tegorocznych obchodów wykonywali je trzecioklasiści z gimnazjum, którzy przygotowywali się pod kierunkiem wychowawczyń - Anny Sachajko i Beaty Kobielarz. O oprawę muzyczną zadbała Alina Wiśniewska, a dopełnieniem części wokalno-muzycznej były występy tańce w wykonaniu piątoklasistek, które pracowały pod opieką Doroty Momot i uczennic z klasy VI z opiekunką Anetą Stanisławek.

Rocznicowe obchody były połączone z wręczeniem nagród laureatom Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego "To Twoja i moja historia…", organizowanego przez szkołę w Krynicach. W tym roku uczniowie z gmin - Rachanie, Tyszowce i Krynice przygotowywali prace literackie, plastyczne i fotograficzne pod hasłem "100 lat temu w mojej rodzinie, miejscowości, gminie…". Konkursowe propozycje były prezentowane na specjalnej wystawie, która towarzyszyła patriotycznej uroczystości.bch 19 sm5

W lutym 1943 roku partyzanci z Batalionów Chłopskich rozbili pod Zaborecznem niemiecki oddział, który miał dokonać pacyfikacji wsi. Wydarzenie to jest uznawane za początek Powstania Zamojskiego, a jego rocznicę czczą co roku uczestnicy uroczystości, organizowanych przez związek żołnierzy BCh i Gminę Krynice.

 

galeria zdjęć:

bch 19 sm2 bch 19 sm3

Galeria zdjęć

Gościmy

Odwiedza nas 226 gości oraz 0 użytkowników.

Warto zajrzeć

oke logo 1
 
cke logo 1
 
pszs 1
 
   lscdn1
men 1
 
kur lbn

 

Free business joomla templates